Ikkatras jaunās gundegas pirmais atbalsta cilvēks ir viņas audzinātāja, kura pirmā iepazīstina jaunās studentes ar korporācijas Gundega tradīcijām, vēsturi, ikdienu un iespējām. Gundegu audzinātāja jau ar pieredzi šajā amatā ir filistre MARGARITA LĀŽE, kura pati savas gaitas korporācijā uzsāka 2010.gada rudens semestrī.
Kāda ir Margaritas ikdiena?
Steidzīga un piesātināta. Man ir laimējies piedzimt ģimenē, kas vienmēr atbalstīja manas aktivitātes jau no mazotnes – tie bija neskaitāmi interešu pulciņi, kas veicināja pašpārliecinātību, drosmi un arī organizatorisko prasmju attīstīšanu. Tāpēc, arī kļūstot pieaugušai, mierā vairs nevaru nosēdēt – kad ir brīvie vakari, tad šķiet, ka kaut kas nav izdarīts, kaut kas trūkst un sāc ilgoties pēc radošās burzmas.
Sevi raksturotu kā cilvēku-haosu sākuma stadijā.
Brīžiem pati nevaru izsekot savam domu gājienam, jo tie nereti izvēršas par auļojošiem domu zirgiem, un tad tik jāspēj tos arī kaut kādā veidā iegrožot, lai no visa tā būtu arī kāda jēga.
Kā Tu nonāci Gundegā un kas ietekmēja Tavu izvēli?
Mans ceļš uz Gundegu bija diezgan tiešs un bez apvedceļiem. Kādu laiku draudzene man jau bija stāstījusi par studenšu korporācijām un to, cik liels man būtu potenciāls sevi tajā attīstīt. Vienā neformālā pasākumā iepazinos ar vēl vairāk gundegām un interese pastiprinājās, jo nevarēju saprast, kā tā var būt – dažāda vecuma kategoriju meitenes un sievietes, no dažādām augstskolām, pilsētām, spēj uzturēt tik ciešu draudzību, tik aizrautīgi stāsta par kopīgiem pasākumiem, piedzīvojumiem. Un tā, ar fil!Sandras Grigorjevas gādību, nokļuvu savā pirmajā Studenšu viesošanās vakarā. Izvēle jau bija izdarīta, nākot uz to.
Paralēli ciešajām draudzības saitēm, mani ļoti uzrunāja arī organizācijas patriotisms un latviskā domāšana, kas man arī jau tika ieaudzināta ģimenē, un iesaistīšanās korporācijā tikai pastiprinātu šo nostāju un pārliecību.
Kādēļ korporāciju Gundega ieteiktu studentēm?
Kautrīgās meitenes korporācijas vide atraisa, savukārt valdonīgās un ļoti azartiskās – nomierina. Noteikti katra korporante šajā jautājumā vēlētos piebilst, ka Gundega dod arī ļoti vērtīgus kontaktus un pazīšanos ar izcilībām.
Korp! Gundega ir lieliska platforma radošiem eksperimentiem – Tu vari izmēģināt sevi vairākās jomās, pildot dažādus amatus: ja kādreiz ir bijusi interese pamēģināt, kā ir vadīt lielu organizāciju, būt tās reprezentatīvajai personai – Tevi gaida amats prezidijā, ieskats grāmatvedībā un finanšu lietās – kasieres amats, radošām personām īsts izaicinājums ir rīkot literāros vakarus vai arī vadīt kantu (dziesmu) nodarbības.
Gundega iemāca arī brīvi komunicēt ar dažādu statusu cilvēkiem, iemāca, kā uzvesties sabiedrībā un saglabāt daudz vērtīgu tradīciju – ne tikai tautiskās, bet arī tās, kas saistītas ar etiķeti un uzvedības normām. Jā, varbūt kāda nodomās – cik vecmodīgi -, bet esmu pārliecināta, ka tās, kuras izvēlas būt daļa no Gundegas, vienmēr zinās, kā rīkoties, nokļūstot dažādās dzīves situācijās.
Kādai ir jābūt sievietei, kura vēlas būt gundega?
Sevišķi pirmajos semestros, esot meitenes statusā, – atvērtai pārmaiņām un spējīgai ieklausīties. Nokļūstot korporācijā, katra saskaras ar nelielu kultūršoku, ir jāpārformē domāšana un jālauž arī sava veida stereotipi. Viņai ir jābūt arī mērķtiecīgai, ar vēlmi izzināt un līdzdarboties. Pieredze rāda, ka vislielākās grūtības iedzīvoties korporācijā ir meitenēm ar augstām ambīcijām, kuras kā prioritāti izvirza jautājumu – kas labs man par to būs un kā man atlīdzinās par iesaistīšanos? Man ļoti patīk vienas filistres radītais definējums par gundegām: sievietei, kura vēlas būt gundega, ir jābūt ar gundegām raksturīgo siltumu.
Tu daudzām studentēm jau vairāk kā gadu esi pirmais cilvēks, ar kuru viņām ir saskarsme korporācijā – kas ir tās vērtības un tradīcijas, ko centies nodot tālāk jaunajām gundegām?
Jau pārņemot amatu, man uzreiz bija skaidrs, ka meitenēs gribēšu attīstīt savstarpējo draudzību, godīgumu un cieņu pret sevi un citas darbu. Pārējās vērtības pakārtojas iepriekšminētajam. Uzskatu, ka, tikai stiprinot iekšējās draudzības saites, jūtoties kā komanda, meitenes iemācīsies to savstarpējo sadarbību, kas viņām būs tik ļoti svarīga, arī ieņemot amatus korporācijā un nākotnē vadot organizāciju. Reizēm par sevi pasmejos, ka esmu slinkākā audzinātāja, jo meitenēm daudz lieku pašām darīt, meklēt risinājumus problēmām un situācijām, protams, stingri paturot roku uz notikumu pulsa. Korporācijā neviena neiestājas pamatskolnieces statusā – visas ir pieaugušas, pašpietiekamas un patstāvīgas sievietes, kurām jāspēj uzņemties pienākumus un atbildēt par savu rīcību.
Kas Tev pašai Gundega ir šodien, pēc astoņiem korporācijā pavadītiem gadiem?
Gundega man ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Iespējams audzinātājas amats ir tas, kas licis tik ļoti saaugt ar Gundegu un ar lielu atdevi būt iesaistītai visā notiekošajā. Reizēm būšana konventā ir arī kā sava veida patvērums – iespēja aizbēgt no rutīnas un ikdienas rūpēm, pārslēdzot domāšanu pavisam citā virzienā. Gundega man personīgajā izaugsmē galvenokārt ir devusi pieredzi, iespēju pilnveidot savas labākās rakstura īpašības, spēju savaldīties konfliktsituācijās. Savukārt, runājot par sadzīviskiem notikumiem, tā viennozīmīgi ir draudzība, kas neaprobežojas ar apsveikumu uzrakstīšanu sociālajos tīklos dzimšanas dienās, beznosacījuma atbalsts un arī palīdzība neordinārās situācijās jebkurā diennakts laikā.
Kādas vērtības šobrīd jau esi paņēmusi savai dzīvei no pieredzes korporācijā?
Esmu kļuvusi godīgāka pret citiem un arī sevi, jo gundegām svarīgi būt godīgām.
Protams, arī uzvedības normas, kas sākotnēji šķita – kurš tad mūsdienās tā dara? -, ir kļuvušas pilnīgi pašsaprotamas. Korporācijas pieredze arī pastiprināja manu vēlešanos darboties, nedomājot par pašlabumu. Dziļi iespiedies arī vienas man tuvas Gundegas filistres teiktais par liekuļošanu un citu aprunāšanu: mēs tā nedarām, jo gundega ir akadēmiski izglītota, stāv pāri sīkām intrigām un nenolaidīsies tik zemu, lai runātu aiz citu mugurām.
Kāds ir Tavs moto – šai dienai, šim dzīves posmam?
Man jau kopš bērnības bija mīļš K.Skalbes citāts no “Kaķīša dzirnavām”: “Kāpēc vairot sāpes, labāk, lai vairojas prieks!” Un tā ir – mums vienmēr ir divas izvēles – par savām nebūšanām vari dusmoties, ieriebt citiem, un vari pagriezties un izdarīt ko labu, kas nereti ir pareizāks un arī vienīgais jēgpilnais risinājums.
Lai mēs dzīvotu mīlošā un labsirdīgā pasaulē, jāsāk pašiem ar sevi!
Katrai Latvijas augstskolu studentei ir iespēja satikt Margaritu korporācijas Gundega studenšu viesošanās vakaros šā gada 19., 26.februārī un 1.martā. Vairāk par 2018.gada pavasara uzņemšanu lasi šeit.
Bet arī Gundegas meitenēm ir savs viedoklis par sadarbību ar Margaritu un viņas darbību korporācijā audzinātājas amatā, jo tas ir visciešāk saistīts ar jauno studenšu pirmo semestru gaitām korporācijā. Filistre Margarita Lāže ir audzinātāja jau otro gadu un sagaida ikkatru studenti korporācijā, būdama gan atbalsts, gan pamudinājums jaunajām meitenēm.
Margarita ir mūsu lielākais virzītājspēks – viņa mūs iedvesmo būt labākām, atbalsta un vienmēr uzslavē pēc labi padarīta darba. Bieži brīnos par to, cik daudz enerģijas un laika viņa velta korporācijai un tam, lai viss būtu perfekti līdz pēdējam sīkumam. (m! Elīna, 2.semestris korporācijā)
Ja godīgi, es pat nevaru iedomāties, kā tas iespējams, ka ir bijusi arī cita audzinātāja. Margaritas personībai, manuprāt, tas ir ļoti atbilstošs pienākums. Man jau organiski ir radies pozitīvs priekšstats par Margaritu kā labā nozīmē stingru un principiālu, labi organizētu, zinošu, idejām bagātu cilvēku, kuram, kā šķiet, vienmēr ir plāns “B” jebkurai situācijai. Kā arī atzinība Margaritai par to, ka viņa ir vienmēr pieejama, atbild gaismas ātrumā un sniedz arī padomu vai ideju, ja tāda ir nepieciešama. (m! Paula, 2.semestris korporācijā)
Margarita galvenokārt mūs iedvesmo ar savu šķietami neizsīkstošo enerģiju un pozitīvismu, kas mūs paceļ virsotnēs. Viņa vienmēr mums tic, pat ja mēs pašas šo ticību sev esam nedaudz pazaudējušas. Kopā ar mūsu lielisko audzinātāju esam gāzušas kalnus un zinu, ka gāzīsim vēl ne vienu vien! (m! Zane, 3.semestris korporācijā; par Zanes pieredzi korporācijā lasi šeit)
Margarita ir spēcīga personība, karstasinīga latgaliete, gādīga mamma un lieliska draudzene. Ar ļoti lielu gribasspēku un vēlmi darīt vienmēr var panākt, ka ir laiks un iespēja – Margarita tam ir izcils pierādījums. (m! Ginta, 3.semestris korporācijā; par Gintas pieredzi korporācijā lasi šeit)
Margarita it ne tikai izcila audzinātāja, bet arī izcila mamma. Neskatoties uz to, ka viņa nav mūsu bioloģiskā mamma, ir sajūta, ka viņa mūs, visas meitenes, uztver kā savas meitas, un tā arī mūs audzina – kā savus pašas bērnus -, vadot cauri savai pieredzei dzīves laikā un mācot mums nepieļaut viņas kļūdas. Viņa kā mamma par mums gādā un mūs sargā. Margarita ir daudz, daudz vairāk kā tikai audzinātāja. (m! Madara, 4.semestris korporācijā)
Margaritas siltais smaids sagaidīja jau pirmajos viesu vakaros, kas uzreiz radīja mājīguma un pieņemtības sajūtu. Šis smaids un pozitīvisms ir turpinājis sildīt arī turpmākos semestros. Audzinātāja nav tikai amats, noteikti ne Margaritai – viņa ir draugs, atbalsts un gudrs padoms gan korporācijas jautājumos, gan privātās lietās. Lai arī Margaritu pazīstu tikai vairāk kā gadu, viņa jau man ir kļuvusi ļoti tuvs cilvēks, pie kura vērsties, kad sirsniņa sāp, kad grūti pieņemt lēmumu vai kad prieks iet pāri malām. Cilvēks, ar kuru dalīties, no kura mācīties un ko mīļot no visas sirds. (m! Alīna, 4.semestris korporācijā)
Kopš Margarita un Madara (audz!subst!) ir audzinātājas, esam bijušas iedvesmotas darīt, uzdrīkstēties uz nedaudz trakākām lietām un pieņemt dažādus izaicinājumus, panākot 1000% rezultātu. Esam komanda ar lielo burtu. Ja kaut kas tiek prasīts, palūgts vai citādi, tad saorganizējamies ļoti ātri. Mūsu audzinātājas ir supercilvēki, un mēs viņas patiesi mīlam. (m!Rūta, 5.semestris korporācijā)
* Izmantotas Agritas Alkšeres veidotās un Margaritas Lāžes personīgā arhīva fotogrāfijas.